نقد و بررسی

استفاده از سرویس های گوگل و دغدغه های امنیتی در سیستم عامل اندروید!

cybery-security-blog

امروزه با فراگیری موبایل های هوشمند بین مردم و پیشرفت های بسیار سریع و چشمگیر موبایل های هوشمند در بازار رقابتی، روزانه ویژگی های گوناگون و جدیدی اضافه می شود که به اهمیت امنیت آنها در زندگی روزمره ی ما می افزاید.

خرید سیستم عامل اندروید توسط گوگل

گوگل، که امروزه به عنوان غول صنعت تکنولوژی و فناوری اطلاعات از آن یاد می شود، سهم بزرگی از این بازار بی انتها را به خود اختصاص می دهد بر خلاف باور عموم بنیان گذار سیستم عامل اندروید نمی باشد.در واقع گوگل در سال 2005 سیستم عامل اندروید را از Andy Rubin خریداری کرد و پس از قرار دادن وی به عنوان قائم‌مقام مدیریت مهندسی این شرکت و مسئول پروژهٔ اندروید پا به عرصه ی گوشی موبایل های هوشمند گذاشت و مسیر پر فراز و نشیب خود را آغاز کرد.

اندروید!

اندروید سیستم عامل بر پایه هسته لینوکس و متن بازی است که در حال حاضر بزرگترین سیستم عامل دنیا به شمار می آید و دارای 2 میلیون کاربر فعال می باشد.

امروزه کمتر کسی را شاهدیم که حداقل یکبار تجربه ی استفاده از موبایل های هوشمند با سیستم عامل اندروید را نداشته باشد و این همه گیری و محبوبیت در بین کاربرها دغدغه هایی نیز به همراه خواهد داشت.

همان طور که اشاره شد سیستم عامل اندروید به وسیله گوگل توسعه داده شده و تمامی برنامه های جانبی آن توسط سرویس گوگل پلی به کاربران ارائه می شود. در ابتدا کاربر برای ورود به سرویس گوگل پلی نیازمند ورود به اکانت جیمیل خود (که آن هم متعلق به گوگل می باشد) و در صورت نداشتن اکانت ملزم به ساخت یک اکانت جیمیل می باشد. پس از این تمامی خدمات گوشی مانند بک آپ، چارچوب خدمات گوگل(که انواع خدمات ارتباطی گوگل مانند cloud messaging را مدیریت می کند) و ذخیره ی نام کاربری و رمز های شما(که در صورت استفاده ی همان جیمیل در مرورگر کروم کامپیوتر روشن بودن تیک سینک کردن اطلاعات، شامل اطلاعات بانکی نیز می باشد) را شامل می شود.

امنیت🔒

بارها خبرهایی حاکی سرقت اطلاعات توسط شخصی ناشناس یا هک شدن گوشی در رسانه ها یا اطرافیان ما به گوش می رسد که خبر از نوع جدید سوء استفاده و سرقت در دنیای امروز می دهد.

در پی این اتفاقات اهمیت آگاهی کاربران و البته رویکرد امنیتی سیستم عامل ها حائز اهمیت می باشد.

تایید دو مرحله ای

یکی از بهترین روش های تامین امنیت اکانت شما تایید دو مرحله ای می باشد که در این صورت حتی اگر هکر تمامی اطلاعات اکانت شما را نیز بدست بیاورد باز هم قادر به ورود به اکانت شما نخواهد بود. فعال بودن قابلیت two step verification  این امکان را فراهم می کند که تصدیق ورود شما در دو مرحله صورت گیرد که احتمال امکان دسترسی دیگران را بسیار پایین می آورد. سازوکار این روش به این صورت می باشد که مرحله ی دوم تایید از طریق  SMS، تماس تلفنی و یا برنامه های رمز ساز انجام میگیرد و دسترسی هکرها به این بخش ها بسیار بعید می باشد.

برای فعال سازی تایید دو مرحله ای گوگل چه باید کرد؟

در ابتدا وارد اکانت جیمیل خود شوید.

به صفحه ی روبه رو بروید: two step verification

دکمه GET STARTED را بزنید.

دکمه NEXT را بزنید.

یکی از گزینه های Text message و یا Phone Call را انتخاب کنید.

  • Text message: اگر مایلید که مرحله دوم تایید رمز از طریق SMS به شماره شما ارسال شود این گزینه را انتخاب کنید.
  • Phone Call: اگر مایلید که مرحله دوم کد از طریق تماس تلفنی با شماره شما اطلاع داده شود این گزینه را انتخاب کنید.

کد تایید ارسال شده را در فیلد ظاهر شده وارد کنید و دکمه NEXT را بزنید.

در صفحه ی ظاهر شده بر روی گزینه ی TURN ON کلیک کنید.

بدین طریق به صورت بسیار موثری از ورود دیگران به حساب کاربری خود جلوگیری کرده اید.

همچنین شما می توانید با معرفی تلفن همراه خود به سرویس جیمیل، برای هر ورود به اکانت شما با دستگاه های دیگر نیاز به تایید با تلفن همراهتان باشد.

اگرچه امنیت سیستم عامل بسیار مهم است، اما آگاهی ما در این باره بسیار تاثیرگذار بوده و رعایت نکاتی مانند تایید دو مرحله ای و تغییر رمز در بازه های زمانی منظم باعث افزایش هر په بهتر امنیت سایبری ما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *